74 ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ

13.05.19

Polska była pierwszym krajem w Europie i na świecie, który powiedział stanowcze „Nie” dwóm największym totalitaryzmom – narodowemu socjalizmowi niemieckiemu III Rzeszy i sowietom. Zapłaciliśmy za to ogromną cenę, bo blisko sześć milionów obywateli polskich poniosło śmierć. Ponieśliśmy ogromne straty w zabytkach i kulturze, ale pokazaliśmy w czasie wojny, że nigdy się nie poddajemy. Żołnierz polski walczył na wszystkich frontach II wojny światowej i to od pierwszego września aż do końca wojny. Wszyscy powinniśmy pamiętać o tamtych czasach. Dla nas Polaków z oczywistych powodów to jest nakaz. To był największy kataklizm, hekatomba w dziejach świata. Ponad 50 mln ofiar śmiertelnych, milion inwalidów. Ogromne zniszczenia materialne. Nie chcemy przecież żeby te potworności się powtórzyły. Dlatego musimy o nich pamiętać i wyciągać z nich wnioski.

Złożenie symbolicznej wiązanki kwiatów oraz zapalenie zniczy przez kresowian jest dowodem, że pamiętają. Po skromnej uroczystości pod Obeliskiem zebraliśmy się w Domu Kresowym, aby ogrzać się przy ciepłym posiłku i powspominać. A jest o czym, bo z zakończeniem wojny wiąże się eksodus przesiedleń z Kresów Wschodnich.


AKTUALNOŚCI


Zapraszamy02.07.23

Zapraszamy na Mszę św. w 80 rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu, która odbędzie się w Sankruarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie o godz. 16.30, poprzedzona (o godz.16.00)  prelekcją 
ks. prof. dr hab. Józefa Szymańskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ

PROMOCJA KSIĄŻKI ?KRESY CZY PAMIĘTACIE MNIE?15.06.23

31 stycznia w Zbąszynku i 16 lutego w Świebodzinie odbyły się promocje wydawnictwa zawierającego wspomnienia kresowian. Świebodziński Związek Kresowian od blisko 10 lat prowadził akcję zachęcającą do spisywania swoich wspomnień lub dokumentowanie losów swoich przodków. Województwo lubuskie jest jednym z tych gdzie tuż po wojnie osiedlano wygnańców z Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej. Książkę udało się wydać dzięki wsparciu i dotacjom Powiatu Świebodzin, Gminy Świebodzin i Gminy Zbąszynek. Prace nad składem i plastyczną oprawą książki prowadziła fundacja Tres.

CZYTAJ WIĘCEJ

GALERIA