WYCIECZKA NA ZIEMIĘ KŁODZKĄ

05.10.21


Członkowie Świebodzińskiego Związku Kresowian w dniach 10-12 września wyjeżdżali na Ziemię Kłodzką. Podstawowym celem naszego wyjazdu było nawiązanie kontaktów z Kresowianami Ziemi Kłodzkiej i poznanie ich historii przesiedleń. Do takiego spotkania doszło w pięknym Centrum Aktywności Lokalnej w Kłodzku, było to spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Kłodzkiej.

Zwiedziliśmy Ziemię Kłodzką, Kudowę Zdrój, Kaplica Czaszek, Błędne Skały – labirynty i przejścia bardzo się podobały naszym Kresowianom, Wambierzyce – przepiękną bazylikę oraz ruchome szopki, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju  - piękne arkusze czerpanego papieru i metody ich produkcji, oczywiście twierdza Kłodzko została zdobyta. Odwiedziliśmy również Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie.
Ten trzydniowy wyjazd obfitował w różne atrakcje, ale najcenniejsze jest dla nas nawiązanie współpracy z Kresowianami Ziemi Kłodzkiej. Mamy nadzieję, że wkrótce nas odwiedzą.


AKTUALNOŚCI


ROCZNICA WYWÓZKI NA SYBIR04.03.22

82 lata temu, 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza z czterech fal masowych deportacji polskich obywateli z terenów Kresów Wschodnich. Bez wyroku sądu, zerwani w środku nocy mieli niespełna godzinę, a często i krócej, na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, pozostawienie dorobku całego życia i wyjazd w bydlęcych wagonach w nieznane. Po prawie miesięcznej podróży w tragicznych warunkach, głodni i schorowani, docierali do miejsc zesłań na dalekiej Syberii czy w stepach Kazachstanu.

CZYTAJ WIĘCEJ

Z KRESÓW NA KRESY20.10.21

W dniach 14 i 15 października Świebodziński Związek Kresowian zaprosił na spotkanie z przedstawicielem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu panem Krzysztofem Mazurem.

CZYTAJ WIĘCEJ

GALERIA